Pektus Hastalığında Nuss Yöntemi Tecrübesi ve Eğitim Faaliyetleri

 Haziran 2010 itibarı ile 203 hastamıza Pektus deformitesi nedeni ile düzeltme uygulandı. Vakalar pektus ekskavatum ve karinatumlu hastalardan oluşmaktadır. Eskiden yalnız kunduracı göğsü hastalarına uygulanan Nuss tekniğine benzer bir yöntem olan Abramson Prosedürü ile artık güvercin göğüs hastaları da çelik bar yerleştirilerek tedavi edilmektedir.

pektus karinatumgüvercin göğüs

 Haziran 2010- Pektus Deformitesi nedeniyle Nuss yöntemi ile düzeltme uygulanan hastalarımızdan, uygun sürenin geçmesini takiben 10 tanesinin barı çıkartılmış ve deformitelerinin mükemmel bir şekilde düzeldiği görülmüştür.

 

PEKTUS KARİNATUM (Güvercin Göğüs) DEFORMİTESİNDE ABRAMSON YÖNTEMİ

Uzun bir süredir Pektus Ekskavatum (Kunduracı Göğsü) Deformitesi tedavisinde kullanılan Nuss Yöntemine benzer bir prosedür olan Abramson tekniği ile Pektus Karinatum (Güvercin Göğüs) Deformitesi de başarı ile ameliyat edilebilmektedir.

 

 2010-Denizli Devlet Hastanesinde 2 kunduracı göğsü  ve 2 güvercin göğüs (pektus karinatum) deformiteli hasta başarıyla ameliyat edildi. Minimal invaziv yöntem olarak bilinen bu yöntem, sadece pektus ekskavatum deformiteli hastalarda değil aynı zamanda pektus karinatum (güvercin göğsü) deformiteli hastalarda da oldukça başarılı bir seçenektir..

kunduracı göğüs

2010-Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Prof. Kaynak'ın katılımıyla 1 hastaya Nuss yöntemi ile pektus ekskavatum düzeltme operasyonu yapıldı.

 

2010-Bursa Çekirge Devlet Hastanesinde kunduracı göğsü deformitesine sahip 1 hasta başarıyla ameliyat edildi.

 

2009- Kosovada Peja ve Pristina şehirlerinde 2 pektus ekskavatum deformiteli hasta başarı ile ameliyat edildi.Prof. Kaynak 'ın katılımıyla gerçekleştirilen ameliyatlar sonucunda hastalar oldukça kısa bir sürede herhangi bir komplikasyon gelişmeden deformiteden kurtulmuş oldular.

pektus karinatumpektus karinatum ekskavatumpectus carinatum

 

2009-Adana Devlet Hastanesinde 4 pektus deformiteli hasta Prof. Kamil Kaynak denetiminde başarı ile ameliyat edildi.

 

2009- Tokat Devlet Hastanesinde nüks (tekrar etmiş) pektus deformitesi olan 1 hasta Prof. Kamil Kaynak denetiminde başarıyla ameliyat edildi.

 

21 Ocak 2008- Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

pektus ekskavatum

25.Aralık.2008- Nuss tekniği kullanarak 123. hastamıza göğüs çöküklüğü nedeni ile düzeltme uyguladık.

Cerrahpaşa Göğüs Cerrahisi olarak Aralık 2008 itibarı ile 123 hastamıza Nuss tekniği kullanarak düzeltme uyguladık. Aşağıdaki resimde 15 yaşında erkek hastada yaklaşık 30dk süren operasyon sonrası çöküklüğün mükemmel şekilde düzeldiğini görüyorsunuz. Bu yeni tekniğin kullanımı sayesinde göğüs çöküklüğü tedavisinde yüksek başarı ve yüksek  hasta memnuniyetine ulaştık. 

pektuskunduraci gogsu

20 Kasım 2008- Urfa Harran  Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

kunduracı göğsü,pektus ekskavatum,pectus excavatum

05.Eylül.2008-  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dakında 105. hastamıza Nuss tekniğini uyguladık.

Pektus Ekskavatum deformitesi olan 105. hastamıza Nuss tekniği kullanarak düzeltme uyguladık. 13 yaşında erkek hastada yaklaşık 35dk süren operasyon sonrası çöküklüğün düzeldiği görülüyor. 

pektus ekskavatumpectus excavatum

                 Önce                                  Sonra

27-28 Haziran 2008-  I. Nuss Çalıştayı İzmir' de düzenlendi.

13.Mart.2008-  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı olarak 50. hastamıza Nuss Tekniğini kullanarak düzeltme uyguladık.

19.11.07 - Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında 1 göğüs çöküklüğü vakası Prof. Dr. Kamil Kaynak'ın katılımıyla başarıyla ameliyat edildi.

 Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi  Anabilim Dalında 1 göğüs çöküklüğü vakası Nuss Tekniği kullanılarak başarıyla ameliyat edildi.  G.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim  Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Elbeyli  öncülüğündeki göğüs cerrahisi ekibi ve Prof. Dr. Kamil Kaynak'ın denetmenliğinde yapılan operasyon başarıyla sonuçlandırıldı.

01.11.2007-- Haziran 2006 yılında başladığımız Göğüs Duvarı Deformitelerinde Nuss Tekniği uygulamalarında denetmenliğini yaptığımız vakalarla birlikte 62 vakalık bir deneyime sahip olduk. Bu vakaların fizyoljik, kozmetik ve psikolojik sonuçları irdelendiğinde çok yüksek bir başarı oranına ve hasta memnuniyetine ulaştığımızı gözlemledik.

08 Ekim 2007 -Romanyanın  Bükreş kentinde  Prof. Dr. Kamil Kaynak'ın katkıları ve eğitmenliğinde Bucharest Military Hospital'in evsahipliğini yaptığı Nuss Tekniği Workshop başarıyla gerçekleştirildi. Workshop dahilinde Kamil Kaynak'ın katkısı ve denetmenliğinde 4 vaka başarıyla ameliyat edildi.

Romanyanın  Bükreş kentinde  Prof. Dr. Kamil Kaynak'ın katkıları ve eğitmenliğinde Bucharest Military Hospital'in  evsahipliğini yaptığı Nuss Tekniği Workshop başarıyla gerçekleştirildi. Workshop 2 gün süresince teorik ve pratik uygulamalarla sona erdi. Workshop dahilinde Kamil Kaynak'ın katkısı ve denetmenliğinde 4 vaka başarıyla ameliyat edildi. Romanya dahilinde toplam 30 göğüs cerrahı, Prof. Kaynak'tan bu yeni tekniğin uygulamasını öğrendiler.

26 Eylül 2007- Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

Sivas΄ta Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ilk defa uygulanan ΄΄nuss΄΄ yöntemiyle, 2.5 yaşındaki çocuk üzerinde çökük göğüs düzeltme ameliyatı yapıldı.
Ameliyat, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Kaynak΄ın gözetiminde gerçekleştirildi.

pektusekskavatumhttp://www.yeniulke.net/?msec=Haber&ssec=saglik&isec=306

17 Eylül 2007- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi olarak Göğüs Duvarı Deformitesi olan 42. hastamızı Nuss Tekniği kullanarak başarıyla ameliyat ettik.

13 ağustos 2007- Balıkesir Devlet Hastanesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

3 Ağustos 2007- Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

1 Ağustos 2007- Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 1 vaka başarıyla ameliyat edildi.

27 Temmuz 2007- Elazığ Fırat Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 3 vaka başarıyla ameliyat edildi.

25 Temmuz 2007- Diyarbakır Dicle Üniversitesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 2 vaka başarıyla ameliyat edildi.

20 Temmuz 2007- Sivas Devlet Hastanesinde Prof. Kamil Kaynak denetiminde 3 vaka başarıyla ameliyat edildi.

Sivas Sultan 1. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesinde görevli 2 kadın doktor tarafından, kentte ilk defa uygulanan ``nuss`` yöntemiyle, 2`si çocuk 3 hasta üzerinde çökük göğüs düzeltme ameliyatı yapıldı. Kentte ilk defa yapılan bu ameliyatlar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AnaBilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Kaynak`ın gözetiminde gerçekleştirildi.

19-20 Haziran 2007- İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından

"PEKTUS EKSKAVATUM CERRAHİSİ (NUSS TEKNİĞİ) KURSU"  düzenlendi.

pektus ekskavatum kurspektus ameliyatı
Kursa yerli ve yabancı toplam 38 göğüs cerrahı katıldı. İlk gün teorik dersler ve sunuların tamamlanması ardından, ikinci gün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Göğüs Cerrahisi Ameliyathanesinde 6 pektus ekskavatum vakası başarıyla ameliyat edildi. Kursiyerler gruplar halinde ameliyatlara iştirat ederken, diğer
katılımcılar seminer salonunda canlı olarak ameliyatları izleme ve soru sorma imkanına sahip oldular.